Základní informace

Hlavní stránka » O městě » Základní informace

Městský úřad Nasavrky

Náměstí 77
538 25 Nasavrky
telefon: 469 677 104
fax: 469 669 313, 469 669 314
e-mail: info@nasavrky.cz, e-podatelna@nasavrky.cz

Vzhledem ke své poloze tvoří Nasavrky bránu do Železných hor.

panorama nasavrkJiž zdálky lze spatřit panorama města tvořené kostelem, farou, budovou městského úřadu, bývalé věznice a zámkem, který je obklopen téměř dvousetletými stromy. V přízemí zámku se nachází informační centrum. Pod zámeckou zahradou byl v letech 1776 -1780 vysázen park jedlých kaštanů – dnes přírodní rezervace Kaštanka.

Městský úřad s přenesenou působností zajišťuje pro široké okolí matriku, stavební úřad a sociální oddělení. V roce 2003 začal sloužit místním seniorům komplex budov Domu s pečovatelskou službou. Městský úřad spravuje mateřskou a základní školu. Střední odborné učiliště včelařské vzdělává veřejnost zcelé republiky v chovu včel.

kaštankaZájemce o sportovní aktivity jistě uspokojí moderní sportovní areál s víceúčelovým hřištěm s umělým povrchem u základní školy nebo volejbalové a tenisové kurty u zdejší sokolovny. Mezi tradiční sportovní události v obci patří Velká cena Nasavrk – mezinárodní závod v běhu na 15 km jako akce Českého běžeckého poháru, která bývá spojena s lidovým během pro zájemce. Od roku 1997 je tradiční sportovní akcí též celostátní turnaj v minikopané 10letých fotbalových nadějí s účastí předních ligových týmů.

V popředí kulturních akcí stojí Nasavrcká paleta, výstava výtvarných děl předních českých umělců a Nasavrcké hudební léto s řadou působivých koncertů, keltská expoziceadventní koncerty a výstavy. V prvním patře zámku je otevřena expozice Po stopách Keltů, kde se návštěvníci na modelech keltských staveb a replikách předmětů denní potřeby mohou seznámit s tehdejším životem v nedalekém oppidu. Dávné keltské sídliště je pohřbeno pod zemí nedaleko Nasavrk, v Hradišti u Českých Lhotic. Do těchto míst návštěvníky zavede Keltská stezka Železnými horami, která prochází překrásnými scenériemi přírodní rezervace Krkanka, osadou Peklo a kolem rozhledny Boiika u Českých Lhotic.

V Nasavrkách sídlí Správa Chráněné krajinné oblasti Železné hory, která připravila další dvě místní naučné stezky Krajem Chrudimky a Krajem Železných hor. Nasavrky a okolí poskytují výborné podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, rybaření a houbaření. V zimě turisty lákají nádherné terény pro vyjížďky na běžkách a lyžařský kotvový vlek.

Návštěvníci, kteří se rozhodnou v Železných horách pár dní zůstat, mají možnost ubytovat se v apartmánech U Lípy, v turistické ubytovně na náměstí a v ubytovně Středního odborného učiliště včelařského. Naleznou zde síť obchodů a služeb, stravovat se mohou v restauraci Pod Lipou a v nově zrekonstruovaném Hotelu Šustr.

Nasavrky jsou významným střediskem mikroregionu „Centrum Železných hor“. Tento mikroregion vznikl již roku 1999. Od r. 2001 spolupracuje 12 členů jako svazek obcí, který se rozkládá převážně na území CHKO Železné hory. Rozloha území je 140 km² a žije zde asi 6000 obyvatel.

hotel Šustr pivovarský rybník